Limitovaná edícia: ručne a prírodne farbená vlnená priadza ONA - trojnitka suffolk/valaška, 100g - CIBUĽA

Jedinečné priadze z našej slovenskej vlny v limitovanom množstve, farbené ručne prírodnými materiálmi. V tejto várke nájdete odtiene z cibule. 

 • Tieto priadze vznikajú výnimočne a príležitostne v našich súkromných ateliéroch a každá várka je neopakovateľná. 

Vlna je farbená ručne po malých množstvách a zo sezónne dostupných rastlín. Z toho istého dôvodu prosím počítajte aj s farebnými odchýlkami a melírom - vlákna zámerne nie sú farbené tak, aby boli všetky identické.

Ak si teda chcete zásobu slovenskej vlny oživiť neopakovateľnými farbami prírody, neváhajte!

 • Prosím počítajte s farebnými odchylkami kvôli rôznym rozlíšeniam monitoru.
 • Pred pletením odporúčame oprať vzorku a následne šetrne prať v rukách aj hotový výrobok. 

Vyberte si variant:

13,90 €

Farbenie prírodným materiálmi

Prírodné farbenie je pomerne zdĺhavé - rastliny si väčšinou samy zbierame po okolitých lúkach, alebo si ich pestujeme. Následne sa z nich pripraví výluh, v ktorom sa potom farbí pripravená vlna, často celý proces trvá aj viac dní. Používame napríklad cibuľové šupy, orechové listy, rôzne kvety, byliny, korene či kôru stromov.

 • UPOZORNENIE: Vo svete prírodného farbenia však nie je až tak výnimočné, že farby časom zosvetlejú, pretože prírodné farby všeobecne nemajú tak silnú svetlostálosť a oderuodolnosť ako farby chemické, preto môžu ešte nejakú dobu farbiť. Skúste sa vyhnúť sušeniu a uskladneniu výrobkov na priamom slnečnom svite a myslite na to, že výrobky z vlny nie je nutné prať až tak často. Viac o údržbe vlny si môžete prečítať v našom článku TU.


Vlastnosti:

 • Štruktúra: trojnitka
 • Návin: 180m/100g, čo je hrúbka označovaná v zahraničí ako "worsted"
 • Zloženie: Suffolk 95%, Valaška 5%
 • Vzorka 10x10cm: 17 očiek x 25 riadkov
 • Ihlice: 4.5mm (podľa individuálneho uťahovania a želanej hustoty pleteniny)
 • Dodanie: ručne prevíjané a oštítkované klbko

ONA patrí medzi prvé priadze zo slovenskej ovčej vlny, ktoré vracajú lokálnu vlnu na trh. Je poddajná, pružná, veľmi odolná,takmer univerzálna a samozrejme hrejivá a zdravá :-)

K vlne plemena suffolk, ktoré jej prepožičiava trvácnosť a nadýchanosť, je primiešaná štipka vlny z plemena valaška, ktoré zasa podporuje jej pevnosť. Žmolky na nej tak skoro neuvidíte.

Ako "zlatý stred" medzi rôznymi typmi vlny sa výborne hodí na vrchné odevy: vesty, svetre, ponožky a rukavice. Odolnejšie povahy z nej pokojne znesú aj šatku, čiapku či rolák, citlivejším pokožkám poslúži skvelo na tašky, papuče, či bytový textil.

Priadza z vlny slovenských oviec je dnes veľkou vzácnosťou. V posledných desaťročiach z nášho trhu zmizla, teraz slávi návrat. ONA je názov našej prvej vlnenej priadze, ktorú sa nám podarilo dostať na slovenský trh, postupne ju nájdete aj vo vybraných galantériách. Pochádza z vlny oviec plemien suffolk a valaška a je spracovaná na Slovensku.

Vlna plemena suffolk

Suffolk je pôvodne anglické plemeno oviec, z nížin, dnes svetovo veľmi rozšírené a prispôsobivé. Chová sa však primárne na mäso, preto jeho vlna býva často považovaná za vedľajší produkt.

To je samozrejme škoda, pretože je hustá a pružná a spadá do kategórie vlny, ktorá sa stále príjemne nosína tele, ale je omnoho odolnejšia ako jemnejšie typy vlny.

Vlna plemena suffolk dokonca patrí medzi tie, ktoré sa až tak ľahko neplstia. Pri údržbe hotových výrobkov to môže byť výhoda, pretože nehrozí tak výrazné zrazenie pri praní, navyše sa nežmolkuje tak ako jemnejšia vlna. Ak by ste ju splstiť chceli, dá sa to, ale musíte sa posnažiť a potrvá to trošku dlhšie ako plstenie merina:-)

Vlna plemena valaška

Vlna z plemena valaška patrí medzi hrubšie a dlhšie typy vlny a priadzi dodáva pevnosť. Bežne sa napríklad do ponožkových priadzí kvôli pevnosti pridáva podiel polyamidu alebo polyesteru, ale vlna z valašky urobí rovnako dobrú (ak nie lepšiu) službu než syntetické vlákno.

 • POZOR: akékoľvek ručne pletené vlnené ponožky vždy vydržia menej, než strojovo vyrábané, z tenkého hustého úpletu. Keď hovoríme o odolnosti ponožkovej priadze, vždy porovnávame jednotlivé vlnené priadze na ručné pletenie.