Vlnená priadza ZEM - štvornitka, natural, 100g

ZEM je názov plemennej vlnenej priadze, štvornitky, ktorú uvádzame na trh hneď po našej prvotine, trojnitke ONA. Pochádza z vlny oviec suffolk a je spracovaná na Slovensku.

Vlna, strihaná z ovčieho plemena suffolk sa vyznačuje nadýchanosťou a pružnosťou, dobrou nositeľnosťou, hrejivosťou a odolnosťou. ZEM je zosúkaná zo štyroch vrstiev, čo zvyšuje jej trvácnosť a "kresbu" pleteniny. Skvelo sa hodí na texturované alebo osmičkové vzory.

Ako "zlatý stred" medzi rôznymi typmi vlny sa výborne hodí na vrchné odevy: vesty, svetre, ponožky a rukavice. Odolnejšie povahy z nej pokojne znesú aj šatku, čiapku či rolák, citlivejším pokožkám poslúži skvelo na tašky, papuče, či bytový textil.

9,90 €


Vlastnosti: 

 • Farebnosť: nefarbená, natural
 • Štruktúra: štvornitka
 • Návin: 270m/100g, čo je hrúbka označovaná v zahraničí ako "DK"
 • Zloženie: 100% slovenská vlna plemena suffolk
 • Vzorka: 10x10cm: 24 očiek x 30 riadkov
 • WPI: 15
 • Ihlice: 2,5 - 3.5mm (podľa individuálneho uťahovania a želanej hustoty pleteniny)
 • Dodanie: ručne prevíjané a oštítkované klbko

Priadza je poddajná, pružná, veľmi odolná a pevná, variabilná a samozrejme hrejivá a zdravá :-) Vlna zo suffolkov jej prepožičiava trvácnosť a nadýchanosť.

Štruktúra štvornitky, pradenej do retiazkovitej priadze podporuje pevnosť. ZEM je pradená ale s voľnejším skrutom, takže nie je príliš tuhá a skôr než na ponožky do pracovnej obuvi sa hodí na tie domáce.

Vďaka svojej retiazkovej štruktúre vynikne obzvlášť na plastických pletených či háčkovaných vzoroch.

Žmolky na nej tak skoro neuvidíte.

Samozrejme, stále spadá typovo do "zlatého stredu" a výborne sa hodí na vrchné odevy: vesty, svetre, ponožky a rukavice. 

Vlna plemena suffolk

Suffolk je pôvodne anglické plemeno oviec, z nížin, dnes svetovo veľmi rozšírené a prispôsobivé. Chová sa však primárne na mäso, preto jeho vlna býva často považovaná za vedľajší produkt.

To je samozrejme škoda, pretože je hustá a pružná a spadá do kategórie vlny, ktorá sa stále príjemne nosí na tele, ale je omnoho odolnejšia ako jemnejšie typy vlny.

Vlna plemena suffolk dokonca patrí medzi tie, ktoré sa až tak ľahko neplstia. Pri údržbe hotových výrobkov to môže byť výhoda, pretože nehrozí tak výrazné zrazenie pri praní, navyše sa nežmolkuje tak ako jemnejšia vlna. Ak by ste ju splstiť chceli, dá sa to, ale musíte sa posnažiť :) 

 • POZOR: akékoľvek ručne pletené vlnené ponožky vždy vydržia menej, než strojovo vyrábané, z tenkého hustého úpletu. Keď hovoríme o odolnosti ponožkovej priadze, vždy porovnávame jednotlivé vlnené priadze na ručné pletenie. Táto priadza má ale skvelé predpoklady vydržať veľa, a jej pevnosť ešte viac podporíte, ak zvolíte menší priemer ihlíc (zo škály, uvedenej v popise) a budete pliesť tuhšiu pleteninu (pozor na dostatočne pružný vzor, aby sa noha do ponožky dostala :-)).

Ak chcete ponožky na doma, mnohé priadze budú ok, ak však chcete nejaké do turistických topánok, dieram sa po čase nevyhnete. Môžete však spomaliť, vytiahnuť štopkací hríbik po babičke a venovať svojmu ručne pletenému kúsku trocha opatery a viditeľného plátania :-)

 • Viac o údržbe vlny píšeme TU.
 • Viac o vlastnostiach ovčej vlny píšeme TU.
 • Viac o plemennej vlne suffolk píšeme TU.