Vlnený česanec texel, 100g

Česanec z vlny slovenských oviec plemena texel, odchovanej a spracovanej na Slovensku. Texely majú vlnu pružnú a nadýchanú, tieto naše dokonca pomerne dlhú a krásne pololesklú. Vlna je teda odolnejšia a menej sa žmolkuje, bude sa krásne farbiť a je vhodná na zhotovovanie priadzí na najrôznejší textil.

Česanec je prameň vlny (resp. iného, načesaného vlákna), ktorý slúži ako polotovar predovšetkým na pradenie priadze na vretienku alebo kolovrátku.

Takže priadky, zbystrite pozornosť! Či už s pradením začínate a hľadáte lokálnu vlnu na trénovanie alebo spracovanie, alebo pradiete a radi by ste slovenskou ovčou vlnou nahradili tú zahraničnú, alebo si chcete rozširovať poznatky o rôznych typoch plemennej vlny, toto je niečo pre Vás!

9,00 €

Všeobecne má vlna z plemena Texel škálu jemnosti niekde medzi 26-33 mikronov, t.j. bežná stredná jemnosť mäsových plemien. Ani najjemnejšia, ale ďaleko od naozaj hrubej a ostrej vlny. Prameň vlny máva dĺžku cca 7-15cm. Texely sú v drvivej väčšine biele, ale existujú výnimočne aj sivé až tmavosivé varianty (žiaľ hlavne v Británii).

Vlna býva skôr matná než lesklá, nadýchaná, vzdušná a pružná.

Vďaka tejto "špongiovitosti" dokáže výborne držať teplo a zahriať. Hodí sa teda skvelo na vonkajšie vrstvy oblečenia ako svetre, rukavice či ponožky. Ak ste jemnocitní, môžete ju použiť na bytový textil- podsedáky, vankúše, koberčeky či deky. Textílie vám vydržia dlho, pretože z podstaty svojich vlastností sa Texel nebude veľmi ani skoro odierať či žmolkovať.

Každopádne várka, ktorú máme momentálne na eshope my, prejavuje viac lesklých dlhovlnových génov. Keďže všetky vyššie spomínané plemená, ktoré utvárali Texel, patria práve k parádniciam s dlhými lesklými kučerami, nečudo že aj naša aktuálna striž je mierne dlhšia a lesklejšia ako obvykle Texel býva.. Znamená to, že patrí k tomu jemnejšiemu koncu škály (tipujeme podľa omaku okolo 28 mikronov). Bude tiež krásne chytať farbu a podtrhne ju svojím prirodzeným miernym leskom. Pri farbení česancov je treba však byť opatrní, pretože česance sú naozaj vzdušné ako nadýchané obláčiky, manipulovať s nimi pri farbení je teda treba jemne.

Ak chcete začať priasť, zoženiete u nás Spúšťacie vretienko aj knihu Ručné spracovanie vlny, s ktorými vám to pôjde.

Článok o plemene Texel nájdete TU.