Vlnený česanec valaška natural, 100g

Vlna zo slovenských oviec plemena valaška vo forme česanca je vhodná na pradenie a plstenie a iné tvorenie. Valaška je plemeno, typické pre slovenské ovčiarstvo. 

Výborne sa hodí na tréning pradenia, plstenie výrobkov, ktoré vyžadujú väčšiu odolnosť voči oderu a na zhotovovanie priadzí na úžitkový textil.

Česanec je prameň vlny (resp. iného, načesaného vlákna), ktorý slúži ako polotovar predovšetkým na pradenie priadze na vretienku alebo kolovrátku. Keďže dnes je možné zohnať v tejto forme hlavne zahraničnú vlnu (a slovenskú väčšinou iba v stave surovej strižnej vlny), hľadali sme cestu, ako vrátiť naspäť na trh vlnu z našich slovenských oviec aj v tejto forme.

Takže priadky zbystrite pozornosť!

Či už s pradením začínate a hľadáte lokálnu vlnu na trénovanie alebo spracovanie, alebo pradiete a radi by ste slovenskou ovčou vlnou nahradili tú zahraničnú, alebo si chcete rozširovať poznatky o rôznych typoch plemennej vlny, toto je niečo pre Vás!

6,00 €

Vlastnosti:

  • Farebnosť: nefarbená, natural
  • Dĺžka vlasu: cca 6-7cm
  • Jemnosť (odhad): cca 30-35mic
  • Dodanie: 100g ručne naváženého, spleteného a oštítkovaného česanca
  • Ak máte záujem o množstvo viac ako 9kg, prosíme kontaktujte nás pre individuálne nastavenie dopravy 

Vlna plemena valaška:

Valašky patria k našim tradične chovaným plemenám oviec (schválne, koľkí z Vás si predstavili štíhlu drevenú sekerku? :-D). Pôvodne pochádzajú z Balkánskeho polostrova, priputovali k nám pred pár storočiami s vlnami valašskej kolonizácie, a už tu zostali.

Ich vlna patrí medzi hrubšie a dlhé typy vlny a priadzi dodáva pevnosť, takže napríklad v priadzi na pletené ponožky nahradí syntetické vlákno.

Každopádne však nájdete aj medzi ovcami valaškami vlnu rôznu - na Slovensku sa chovajú dve oficiálne odlíšené plemená:

  • pôvodná valaška s hrubou, ostrou vlnou, dlhou často až 30cm

  • zušľachtená valaška s kratšou a jemnejšou, pružnejšou vlnou

Vlna v našom česanci patrí skôr do toho kratšieho spektra - napriek tomu vďaka svojej hrubosti nepotrebuje veľa skrutu, aby bola pevná. Hodí sa teda napríklad na papuče či bytový textil, prípadne na rukavice, ponožky, tašky, tapisérie atď. Odolné povahy ju ale možno znesú aj ako čiapku či sveter.