PLEMENNÁ VLNA CHAROLLAIS - KRÁTKA, PRUŽNÁ, HUSTÁ

26.05.2023
Plemeno Charollais, foto kredit Charollais Sheep Society
Plemeno Charollais, foto kredit Charollais Sheep Society


Plemeno oviec Charollais má dlhú históriu a vynikajúcu vlnu. V tomto článku sa pozrieme na jeho pôvod, preskúmame charakteristiky jeho vlny a povieme si, kde všade sa dá využiť!

Pôvod a história: 

Plemeno Charollais má korene v oblasti Charolles vo východnom Francúzsku, konkrétne v okresoch Charolles a Saône-et-Loire. Plemeno vzniklo krížením lokálnych oviec s britskými plemenami s dlhou vlnou, ako sú Leicester a Cotswold, v 19. storočí. Cieľom bolo vytvoriť plemeno, ktoré by vynikalo nielen v produkcii mäsa, ale aj vo kvalite vlny. Vznikli tak rámcovo väčšie, svalnaté zvieratá s kratšou, jemnou, vzdušnou vlnou.

Vlastnosti vlny Charollais: 

Ovce plemena Charollais produkujú vlnu, ktorá v minulosti unikala pozornosti textilného priemyslu, ako je to často u mäsových plemien nepekným zvykom. V tomto prípade je to však skutočne prekvapujúce, pretože vlna Charollais je veľmi jemná, vzdušná, hustá a pružná. Navyše, je krátka - a každá priadka vie oceniť jemnú vlnu, ktorá je absolútne dokonalá pre pradenie vlnenou technikou (ang. "woolen-spun)!

  1. Jemnosť: Vlna Charollais má veľmi sympatickú jemnosť -  priemer jej vlákien sa typicky pohybuje v rozmedzí medzi 26 a 31 mikrónmi, čo je na mäsové plemeno naozaj veľmi príjemné číslo :-)

  2. Dĺžka vlákna: Dĺžka vlny Charollais sa pohybuje medzi 3 a 7 centimetrami, čo je ideálna dĺžka pre pradenie vlnenou technikou - čiže výrobu vzdušných a ľahkých, teplých priadzí.
  3. Odolnosť: Napriek svojej jemnosti je vlna Charollais príjemne pevná, čo prispieva k trvácnosti výrobkov a oblečenia.
  4. Lesk: Vlna Charollais má jemný prirodzený lesk, ktorý zvyšuje vizuálnu atraktivitu textílií a odevov a dobre absorbuje farbu.
  5. Termoregulácia a izolácia: Vďaka svojej prirodzenej zvlnenosti (profi slovo je tu oblúčkovitosť) a hustote má vlna Charollais vynikajúce izolačné vlastnosti. Účinne udržiava vzduch medzi vláknami a poskytuje nám tak ten zachumlací, teplý a pohodlný pocit v chladnom počasí.
  6. Jemnosť a pohodlie: Vlna Charollais je hodnotná pre svoju jemnosť a vzdušnosť, čo z nej robí ideálneho parťáka na pletenie svetrov :-)


Použitie a aplikácie:

Vlna Charollais by naozaj mohla nachádzať uplatnenie v rôznych odvetviach, vrátane módy, textilu a remesiel:

Odevy a pletené výrobky:  Jemná a mäkká povaha vlny Charollais ju predurčuje pre výrobu hrejivých odevov, ako sú svetre, šály, čiapky a rukavice. 

Bytový textil: spraví parádu aj pri výrobe domácich textílií: diek, prikrývok, vankúšov a koberecov. Jej mäkkosť a izolačné vlastnosti sa vám doma isto vyplatia.

Remeslá a plstenie: Pevné a jemné vlákna vlny Charollais sa výborne plstia, takže bude fajn voľbou aj pre toto krásne remeslo.


Výnimočné vlastnosti vlny Charollais si zaslúžia uznanie a ocenenie v textilnom priemysle. Bolo by len dobre, ak by mala byť vyššie hodnotená a vyhľadávaná, pretože jej jemnosť, lesk a pružnosť ju predurčujú na vhodný materiál pre rôzne odvetvia. Či už v móde, domácich textíliách, remeslách alebo interiérovom dizajne - určite ju vyskúšajte!