Kto všetko je Mokoša?  

Ľubica Noemi a Alena 

Sme dve. Nie sme sestry, ale podobáme sa všeličím. Vkusom, záujmami, ale hlavne láskou k vlne. K takej ozajstnej. Čo najprirodzenejšej, čo najbližšie vyrobenej, z čo najpoznateľnejších zdrojov.

Doteraz sme sa venovali vlastnoručne spracovanej vlne pod značkami MOTANINA - Alenka (tá s dlhšími vlasmi) a MANUZONA - Ľubica Noemi.

Máme na rováši preveľa pradenia, česania, prania vlny, vzdelávania sa z literatúry, webinárov, videí či rôznych podcastov, veľa experimentovania a rozhovorov. Dnes spolu vymýšľame vizuály, zbierame inšpirácie, premotávame a štítkujeme, vozíme a posielame. Ako sme sa dostali práve k slovenskej vlne a čo je to za cesta, sa dočítate v Našom vlnenom príbehu - TU.

Ľubica Noemi žije v Pezinku, vychováva troch synov a živí ich vlnou (celkom im zatiaľ chutí :-D). Spolupracuje s ÚĽUV ako výrobca a lektor kurzov, je spoluzakladateľkou OZ Naša Vlna a je autorkou útlej publikácie Ručné spracovanie vlny, ktorá je však prvým slovenským manuálom pre toto vlnené remeslo. Roky navštevuje remeselné trhy a venuje sa aktivitám spojeným s prepájaním vlnofilov a návratom slovenskej ovčej vlny na trh. Pre Mokošu zabezpečuje texty, komunikáciu v mailoch, správach či komentároch

Alenka žije v Prahe a roky sa popri zvieratách, bylinách a naturopatii venuje vlne - jej poznávaniu, česaniu, pradeniu, pleteniu a tkaniu. Úročí svoje bohaté skúsenosti z prostredia manažmentu, marketingu, cudzích jazykov a prihadzuje k projektovému balíčku starostlivosť o online priestor a o český trh, cit pre vizuálnu estetiku a inovatívne nápady.

Synergickým spojením týchto našich dvoch zaMOTANých ZON ručnej výroby sa nám zrodila MOKOŠA, ktorej cieľom je vrátiť záujem o slovenskú ovčiu vlnu a jej dostupnejšie, strojovo spracované formy, naspäť na jej právoplatné miesto - medzi Vás.MOKOŠA

Kto je to Mokoša a čo má spoločné s vlnou?

Mokoša je staroslovanská bohyňa, ktorá vládla nad úrodou, ovcami, dobytkom a pôrodmi. Okrem toho mala však pod patronátom aj ručné práce, pradenie, tkanie, ľan, konope a vlnu. Jej atribútom bolo často práve vreteno. Tak ako pri väčšine bohýň, spojených s vláknami a textilom, aj o Mokoši sa verilo, že ovplyvňuje osud a výmeru života, pretože ten sa často spájal práve s tvorením a prerušovaním nití.

Spolu s dvojicou Sreča a Nesreča (Šťastie a Nešťastie) tvorili trojicu, ktorú z iných mytológií (napr. grécke norny) poznáme ako sudičky

Viac o Mokoši nájdete v článku na našom blogu - TU