NÁŠ VLNENÝ PRÍBEH - CESTA K SLOVENSKEJ PLEMENNEJ VLNE

30.10.2021

Po tom, ako sme sa obidve nejaký čas venovali pradeniu a pleteniu, začali sme sa obzerať po lokálnej slovenskej vlne. Zistili sme, že jej je dosť a dosť....ale surovej. Surová, alebo strižná vlna je tá, ktorá sa musí z oviec raz-dvakrát ročne ostrihať. Rovno v tomto momente ale začínajú komplikácie.

Kríza vlnospracujúceho priemyslu

Slovenská vlna totiž prekonáva náročné obdobie. Nie je v tom sama, ovčia vlna po celom svete zažíva v posledných desaťročiach krízu. Nezaslúži si to, tisícročia slúžila ľudstvu ako jeden z najfunkčnejších a najvšestrannejších prírodných materiálov.

Takmer celý náš vlnospracujúci priemysel sa kamsi záhadne podel a chovatelia oviec, ktorí si okrem mäsovej a mliečnej produkcie zarábali na živobytie aj predajom vlny, zrazu nemali čo s ňou. Páli sa v kafilériách (za poplatok), zakopáva, skladuje v nádeji že raz pre ňu niekto príde. Málokto vykupuje, spracúva, nikto v súčasnosti u nás neperie. Výrobcovia vlnených produktov sa dajú zrátať na prstoch dvoch rúk, a z tých ledva polovica pracuje s našou lokálnou vlnou.

Dobrá správa ale je, že sú aj takí. Nie sme samy, ktoré sa snažia o návrat slovenskej ovčej vlny na trh, všetci ale narážame na spoločné problémy. Na Slovensku dlhé roky chýbala práčovňa vlny. Chýbajú malokapacitné linky na strojové česanie a pradenie vlny, kde by sa dalo spracovať množstvo od jedného chovateľa. Surová vlna klesla na kvalite, pretože nie je dopyt a výkupná cena je demotivujúca.

Riešenia pre slovenskú vlnu

Hľadali sme, pýtali sa, ukecávali, s vierou že je správny čas potlačiť naspäť do predných radov tento úžasný zdravý materiál z našej vlastnej krajiny. Trvalo nám to veľmi dlho, ale nakoniec sa nám podarilo nadviazať potrebnú spoluprácu a získať strojovo spracovanú slovenskú vlnu.

Po jej otestovaní sme sa pustili do ďalších príprav, pretože chceme vrátiť túto vymodlenú vlnu do všetkých tvorivých rúk, ktoré na ňu čakajú, alebo ani doteraz nevedeli, že medzičasom zmizla. Počas posledných desaťročí by ste totiž v galantériách alebo v eshopoch slovenskú vlnu hľadali márne (a teraz máme na mysli klbká, pradienka, priadzu na pletenie a háčkovanie, prípadne tkanie)...a to sme tak nechceli nechať. Túto našu vlnu sa chystáme dodávať do slovenských galantérií.

Smerujeme k slovenskej plemennej vlne

Naším cieľom je postupne predstaviť vlnu z rôznych plemien oviec, chovaných na Slovensku. Tento koncept tzv. plemenných priadzí (plemennej vlny) využíva špecifické vlastnosti vlny z konkrétneho plemena oviec, ktoré potom zlepšujú funkčnosť výsledného výrobku. Je to bohatá oblasť, pozývame Vás preskúmať ju s nami!

Dúfame, že naše prvé produkty na eshope budú len prvou lastovičkou a s podporou slovenských vlnofilov, hľadajúcich niečo lokálnejšie, férovejšie a pevnejšie ako iba najjemnejšie merino, dokážeme zadať časom slovenským pradiarňam aj zaujímavejšie zakázky :-)