PLEMENNÁ VLNA - PREČO JE VLNA KAŽDÉHO OVČIEHO PLEMENA DOBRÁ

30.10.2021

Viete ako sa hovorí o jednej ovčej vlne že pichá a o inej, že je jemná, však? Určite potrebujete vedieť prečo.

Tak ako u iných zvierat, aj u oviec existujú plemená, vyše 1400 po celom svete. Ich delení je viacero, môžeme napríklad rozlišovať: 

  • podľa úžitkovosti mäsové, mliekové a vlnové plemená
  • s prihliadnutím na vlnu sú to zasa hrubovlnové, jemnovlnové či dlhovlnové plemená (a viac kategórií medzi tým, aby to zasa nebolo príliš jednoduché).

Rôzne plemená oviec - rôzna vlna

Jednotlivé plemená sa teda rôznia podľa toho, aká im vyhovuje klíma, koľko dávajú mlieka, mäsa či mláďať, ale aj akú majú vlnu. Nebude prekvapivé (i keď to bežne človeku nenapadne), že každé z nich má vlnu trochu inú. Líšiť sa môže dĺžkou, jemnosťou, hustotou, množstvom lanolínu či zvlnením - oblúčkovitosťou, prípadne farbou či tvarom

Základné vlastnosti vlny ako takej (termoregulácia, hygroskopickosť, pamäť atď.) pritom zostávajú pri všetkých typoch rovnaké. Viac o nich nájdete TU.

Veľkým omylom však je domnienka, že iba tá jemná je "dobrá" a ostatné sú bezcenné. Tajomstvom dobrého využitia vlny je koncept tzv. plemenných priadzí, resp. vlny (v angl. breedspecific).

V skratke to znamená, že vhodný typ vlny + vhodný typ projektu = úspešný výsledok.

Existuje samozrejme nekvalitná vlna, tá ale nezávisí od plemena, ale od mnohých iných faktorov, ako kondícia či vek ovce, spôsob kŕmenia a ustajnenia, stupeň znečistenia a pod. Každé plemeno môže mať vlnu kvalitnú či nekvalitnú.

Celá pravda o jemnej vlne

Dnes je veľmi žiadaná jemná vlna. My vieme, každý má tú svoju traumu z pichľavého svetra či kamaší, ale faktom je aj to, že sme dnes značne rozmaznaní. Máme viac možností výberu, ako mali naši predkovia, pre ktorých boli izolačné vlastnosti vlny jednoducho cennejšie ako jemnosť, to by však nemalo znamenať, že nedokážeme urobiť informovaný výber. To, na čo sa často zabúda pri jemnej vlne, je totiž nízka odolnosť jej vlákna. Nikdy nevydrží toľko oderu a trenia ako hrubšia vlna, rýchlejšie sa tak prediera a nedokáže si udržať dlho pekný vzhľad, pretože sa žmolkuje.

Tým samozrejme nemyslíme, aby ste zaťali zuby a nosili na holom tele hrubú vlnu :-) Tým myslíme to, aby ste vedeli, ako sa Vám bude v tom ktorom výrobku chovať vlna jemná a vlna hrubšia. Jemné merino je totiž iba jeden koniec spektra. Medzi ním a tými naozaj hrubými typmi existuje nesmierne široká škála vlny, ktorá je dobre nositeľná, a je škoda ju nepoznať a nevyužívať.

Dobrým prirovnaním je, keď si predstavíte drevovýrobu: Podobne ako sa na rôzny účel používa rôzne drevo, rovnako pre takmer všetky typy vlny existujú ideálne výrobky. Ak by ste si všetko drevené príslušenstvo v dome dali robiť z lipového, mäkkého dreva, veľmi dobre Vám slúžiť nebudú a máloktorý majster si to vezme na zodpovednosť. 

S vlnou je to podobne - bežne je žiadané to najjemnejšie merino, pričom by sa omnoho viac malo prihliadať na to, kam chcete vlnu použiť.

Použite jemnú vlnu všade tam, kde potrebujete naozaj jemné vlákno, ale zároveň voľte tak, aby to bol kúsok, nepodliehajúci častému a intenzívnemu oderu. Vyrobte z nej šatku na krk, čiapočku či deku pre bábätko. Ak však chcete sveter, ktorý vydrží roky pekný, či nebodaj rukavice alebo ponožky, materiál na bytový textil či umelecké tapisérie, siahnite radšej po pevnejšej...napríklad po tej lokálnej v našom obchode :-)

Koncept plemennej vlny je teda rozhodne dobrá správa pre ktorúkoľvek lokálnu vlnu najrôznejších vlastností. Aj pre tú našu slovenskú.