Tour de fleece


Čo je Tour de Fleece?

Tour de Fleece (fleece - rúno, po angl.) je každoročná udalosť pre priadky a pradiarov, ktorá sa koná v rovnakom čase ako Tour de France. Trvá tri týždne od 1. do 23. júla 2023 a účastníci sa zaväzujú priasť každý deň, kedy cyklisti pretekajú, a vytvoriť osobné ciele pre svoje pradenie. Tieto ciele môžu zahŕňať čo len chcete - od prvého pokusu o pradenie, cez spradenie určitého množstva vlákien, skúšanie nových techník až po dokončenie dlhodobo plánovaného projektu.

Krátka história

Tour de Fleece vzniklo v roku 2006, inšpirované prestížnymi cyklistickými pretekmi Tour de France. Túto myšlienku vymyslela priadka, pretiarka, dizajnérka a nadšená cyklistka Star Athena, ktorá chcela spojiť svoju vášeň pre pradenie a cyklistiku. Navrhla Tour de Fleece ako pradiarsku výzvu, ktorá sa koná počas rovnakého obdobia ako Tour de France. Pôvodné zámery boli jednoduché:

  • Oni točia kolieskami - my točíme kolieskami :-D
  • Priasť, učiť sa, baviť sa.

Tour de Fleece rýchlo získalo na popularite vďaka vzostupu sociálnych médií a online pradiarskych komunít. Milovníci pradenia rôznych úrovní sa zapojili do výzvy, vytvorili malé komunity či tímy, stanovili si osobné ciele a zdieľali svoj pokrok online. Dnes je toto podujatie veľmi obľúbené a zaujíma fanúšikov pradenia po celom svete.

Hoci sa Tour de Fleece sústreďuje hlavne na pradenie, jeho najväčšou prednosťou je spoločné zdieľanie :-). Podporuje pocit komunity, kreativity a učenia sa. Pradiari sa zapájajú individuálne alebo v tímoch, budujú si priateľstvá, účastnia sa priateľskej súťaže (alebo pokojne aj nie) a zdieľajú svoje poznatky. Účastníci prostredníctvom sociálnych médií zdieľajú svoj každodenný pokrok, povzbudzujú sa a čerpajú inšpiráciu od ostatných.

Výhody - prečo sa zapojiť do Tour de Fleece:

  • Motivácia: Môžete si stanoviť vlastné výzvy a ciele pre svoje pradenie. Je jednoduchšie motivovať sa, keď ste súčasťou komunity, ktorá sa navzájom potiahne.
  • Výzva: Môžete skúsiť nové vlákna, prípravy alebo techniky - viete, že to nie je žiadny veľký problém, ak to nevyjde. Dôležité je skúsiť!
  • Kontakty: Môžete nájsť veľa rovnako zmýšľajúcich priateľov a získať niekoho, s kým môžete spoločne nakupovať česance! :-D
  • Inšpirácia: Môžete sa inšpirovať a naučiť sa nové veci (a zistiť, kde získali to úžasné vretienko :-D).
  • Komunita: Môžete zdieľať svoju prácu a pokrok s komunitou. Pradenie nie je o tvrdej súťaži, každý si môže stanoviť svoje vlastné neporovnateľné ciele!
  • Bezpečné prostredie: Môžete získať cennú spätnú väzbu od veľmi priateľských ľudí. :-D
  • Učenie sa: Môžete objaviť nové zdroje informácií a poznatky pre svoje pradiarske remeslo a zároveň sa pri tom zabaviť!

Tour de Fleece je zábavnou a nezáväznou oslavou krásneho starého remesla pradenia, ktorá spája jeho priaznivcov z celého sveta počas trojtýždňového festivalu. Stala sa z neho zábavná a populárna tradícia, podporujúca osobný rast, komunitu a kreativitu. Či ste skúsený pradiar alebo začiatočník, Tour de Fleece ponúka inkluzívne a priateľské prostredie pre pradiarov a priadky všetkých úrovní.


Ako to bude fungovať s MOKOŠOU:

My ideme priasť s vami, idete priasť s nami?

Cyklisti na Tour de France majú určené dni, kedy idú po rovinke, zvlneným terénom, strmými výzvami a kedy majú oddychové dni.

My sme pre vás vytvorili na inšpiráciu kalendár Tour de Fleece a vyznačili tie výzvy a tie oddychovky. Počas dní, označených Výzva si môžete vymyslieť na pradenie niečo náročnejšie - vyskúšať priasť nové vlákna, naučiť sa novú techniku ktorá vás lákala, iný dizajn priadze, zosúkať napríklad štvornitku a pod. Môžete si počas týchto dní určiť jednu výzvu a tú robiť na etapy, alebo každý výzvový deň skúsiť niečo iné. Počas oddychových dní sa samozrejme môžete kochať svojou prácou, tešiť sa z nových zručností, alebo dokupovať česance, ak ste všetko spriadli :-D

Facebooková skupina:

Vytvorili sme pre nás všetkých skupinku na facebooku, na spoločné zdieľanie, otázky a odpovede, povzbudzovanie a inšpiráciu. Ste v nej vítaní!

Môžete priasť čo len chcete, zdieľať čo odkiaľ máte, akurát prosíme - žiadne predajné a propagujúce príspevky.

Hashtag: nezabudnite na sociálnych sieťach použiť označenie #tourdefleecemokosa - veľmi rady si pozrieme vašu prácu!

Súťaž:

Na záver Tour de Fleece si spravíme malú priadkovskú "súťaž" - ak sa budete chcieť zapojiť, pošlete nám fotku niečo pekného, čo ste upriadli zo SLOVENSKEJ VLNY a necháme prehovoriť vox populi, ktorý urči čo sa mu najviac páčilo! Víťaz od nás dostane niečo pekného na viac pradenia 😃

Spinbox:

Nuž a samozrejme, pripravili sme pre vás aj nejakú dobrotu na pradenie! Nachystali sme niekoľko verzií krásnej darčekovej krabice s česancami! Nájdete ju pod názvom SPINBOX - vo verzii natural, piatich farebnostiach ručne česaných vlákien, kombinovaných s prírodnými česancami, alebo v DE LUXE edícii, s knihou Ručné spracovanie vlny a spúšťacím vretienkom, ak si chcete pradenie prvýkrát vyskúšať!