PLEMENNÁ VLNA MERINO - JEMNÁ,  POHODLNÁ, ALE S ŤAŽKOU KARMOU

26.05.2023
merinové ovce, foto kredit: Beth Smith: The spinner's Book of Fleece
merinové ovce, foto kredit: Beth Smith: The spinner's Book of Fleece

Merino vlna je v súčasnosti veľmi aktuálna téma, preto sme sa už dlho chystali o nej napísať. 

V zrkadle situácie lokálnej slovenskej plemennej vlny máme veľmi špecifický názor na vysoký dopyt po merinovej vlne, pretože nie je všetko zlato, čo je jemné! :-D

Vlna z oviec plemena merino, známa pre svoju luxusnú jemnosť a výnimočnú kvalitu, získala už pred storočiami obrovskú popularitu na svetovom textilnom trhu, pretože má množstvo žiaducich vlastností. V tomto článku preskúmame prednosti merino vlny, ale zároveň sa pozrieme aj na negatíva spojené s jej výrobou a dopadom na lokálny trh s vlnou.

História plemena:

Ovce plemena merino pôvodne pochádzajú zo severnej Afriky, ale boli vyšľachtené do "dokonalosti" vo Španielsku, ktoré tak v 13. storočí vlastnilo ovce so najjemnejšou vlnou na trhu. Niekoľko ďalších storočí boli merino ovce výhradne španielskou komoditou a pod trestom smrti bolo zakázané ich vyvážať. Avšak s rozšírením Habsburgovcov po celej Európe sa rozšírili aj merino ovce, často ako kráľovský dar. Počas nasledujúcich storočí sa toto plemeno rozšírilo po celom svete a dnes najviac jeho chovy prosperujú v krajinách so suchým, teplým podnebím.

Prečo je merino vlna tak žiadaná: 

  1. Jemnosť: Merino vlna vyniká svojou neprekonateľnou jemnosťou. S vláknami o priemere len 17 až 25 mikrónov je oveľa jemnejšia než takmer akákoľvek iná vlna, čo ju robí mimoriadne lákavou pre výrobu oblečenia. Jej prirodzená pružnosť zaisťuje, že odevy vyrobené z merino vlny sú pohodlné na nosenie a ponúkajú slobodu pohybu.

  1. Priedušnosť a regulácia vlhkosti: Jednou z najvýznamnejších vlastností merino vlny je jej prirodzená schopnosť dýchať. Vlákna majú špecifickú štruktúru, ktorá umožňuje účinné absorbovanie a uvoľňovanie vlhkosti a udržiava tak nositeľa v suchu a pohodlí v rôznom počasí. Dokáže (ako nakoniec každá vlna) absorbovať až 30% svojej hmotnosti vo vlhkosti bez toho, aby bolo cítiť, že mokrá, čo z nej robí ideálnu voľbu pre funkčné outdoorové oblečenie.
  2. Termoregulácia: Merino vlna pôsobí (opäť ako ovčia vlna každého typu všeobecne) ako prirodzená "inteligentná" izolácia, zadržiavajúca teplo v chladných podmienkach a odvádzajúca prebytočné teplo od tela vo vyšších teplotách. 
  3. Odolnosť voči zápachu: Na rozdiel od syntetických materiálov má merino vlna prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, ktoré bránia množeniu baktérií, spôsobujúcich zápach.  Vďaka tejto vlastnosti bude vaše vlnené oblečenie dlhšie svieže a nemusíte ho až tak často prať.

Negatíva a výzvy:

  1. Náklady: Merino vlna, vzhľadom na svoju výnimočnú jemnosť a žiadúce vlastnosti, má často vyššiu cenu. Premieta sa do nej náročný chov, starostlivosť a strihanie a najmä náročné ďalšie spracovanie, ktoré má pri vlákne takej jemnosti a pružnosti svoje špecifické výzvy.
  2. Vplyv na životné prostredie: Svetový dopyt po merino vlne vyvoláva už nejaký čas obavy týkajúce sa jej vplyvu na životné prostredie. Veľkochov merino oviec si vyžaduje značné množstvo pôdy a vody. Použitie chemikálií pri kúpaní oviec a iných ošetreniach môže mať často negatívny vplyv na ekosystémy, ak sa s nimi nezaobchádza zodpovedne.
  3. Starostlivosť o zvieratá: Merino ovce sú chované pre svoju jemnú vlnu, ktorá vyžaduje pravidelné strihanie. Avšak neetické praktiky, ako je mulesing, sú dlhodobo predmetom kontroverzie. Mulesing spočíva v odstraňovaní pásikov kože okolo zadku oviec, aby sa znížilo riziko napadnutia parazitmi, ktoré zvieratám spôsobujú veľké ťažkosti a trápenie. Existujú široké snahy o riešenie tohto problému a propagovanie etickejších postupov, ale vnímame to aj ako zodpovednosť zákazníkov a spotrebiteľov - zaujímať sa o to, odkiaľ ich textil pochádza.
  4. Narušovanie hodnoty lokálnej plemennej vlny: Vďaka globálnemu trhu je merino vlna dnes dostupná vo všetkých kútoch sveta a teší sa veľkej obľube, pretože ľudia majú tendenciu uprednostňovať jej jemnosť pred  inými druhmi vlny. Tým však vzniká situácia, kedy prepravujeme merino vlnu po celom svete na úkor lokálnej ovčej vlny, ktorá je kvôli nižšej jemnosti považovaná často za menej hodnotnú a príliš často sa vyhadzuje. Tento bod je obrovským dôvodom nášho osobného úsilia o znovuoživenie slovenskej vlny.
  5. Nízka odolnosť: Podobne ako akékoľvek iné jemné vlákno, ani merino vlna nie je veľmi odolná. Je veľmi dôležité vnímať toto vlákno ako jednu z možností použitia vlny a rozhodnúť sa, kde je vhodné ho použiť.  Výrobky, v ktorých jemná merinová vlna dáva zmysel, sú delikátnejšie kúsky, ktoré sa nosia priamo na koži alebo sú určené pre citlivú pokožku -  napríklad detské oblečenie, funkčné a outdoorové prádlo, šatky a šály nosené okolo krku. Naopak, tam, kde potrebujete textilie, ktoré vydržia dlho, merino nie je dobrá voľba. Môže sa veľmi rýchlo žmolkovať, takže stráca glanc a nie je odolné voči odieraniu. Taktiež sa extrémne ľahko a rýchlo plstí - čo je dobrá vec pre plstiarov, ale strašiak pre údržbu :-)


Svetový trh a úsilie o udržateľnosť: 

Merino vlna si získala významné postavenie na svetovom textilnom trhu, pričom dopyt po nej pochádza z rôznych odvetví, vrátane módy, športovej obuvi a outdoorových výrobkov.  Tým ale vznikla nutnosť riešiť výzvy jej produkcie, s ohľadom na životné prostredie, humánne chovy zvierat a dopady na lokálne ekonomiky. V reakcii na environmentálne a etické obavy vznikli certifikácie udržateľnosti a etiky, ako napríklad Responsible Wool Standard (RWS) a program ZQ Merino, ktoré zaručujú blaho oviec a udržateľné poľnohospodárske postupy.

V Mokoši veríme, že jedine podporou zodpovedného chovu a udržateľných postupov spracovania môžeme ďalej užívať výhody textilných materiálov a zároveň zmierniť ich potenciálne negatíva. K tomu napokon patrí aj rozhodnutie nezabúdať na všetky ostatné druhy vlny a nezanedbávať ich (a všetky rôzne projekty, ktoré z nej môžu vzniknúť!) len preto, že existuje aj jjemnejšia! :-D Máme na pamäti, že tá drsnejšia lokálna často dokáže práve to, čo merino nedá :-D