PLEMENNÁ VLNA OUESSANT - mäkká, odolná, farebná

25.05.2023
Ouessantská ovca, foto kredit www.zoobojnice.sk
Ouessantská ovca, foto kredit www.zoobojnice.sk

Ouessantské ovce a ich vlna

Na malebnom ostrove Ouessant, nachádzajúcom sa pri pobreží Bretónska vo Francúzsku, žije malé, no výnimočné plemeno oviec - ouessantské ovce. Napriek svojej skromnej veľkosti tieto ovce vlastnia jedinečnú a cennú vlnu. V tomto článku si trochu priblížime pôvod týchto ovečiek a vlastnosti ich vlny.

Plemeno vytrvalosti a odolnosti:

Ouessantské ovce, známe aj ako Bretonské trpasličie ovce, sú najmenším plemenom oviec na svete. S výškou od 48 do 53 cm v kohútiku a váhou 9-16 kg, tieto malé stvorenia okúzľujú svojou pôvabnosťou. Pochádzajú z drsných a náročných podmienok ostrova Ouessant, takže sa stáročia vyvíjali, aby prežili v náročnom prostredí a stali sa plemenom známym pre svoju vytrvalosť a odolnosť.

Ouessantská vlna:

Vlna ouessantských oviec je veľmi vyhľadávaná pre svoje výnimočné vlastnosti a jedinečné charakteristiky. Pozrime sa na niektoré jej významné atribúty:

  1. Jemnosť a Mäkkosť: Napriek svojej robustnej povahe ouessantské ovce produkujú vlnu, ktorá je prekvapujúco jemná a mäkká na dotyk. Priemer vlákien sa pohybuje od 25 do 30 mikrónov, čo ju robí vhodnou pre rôzne použitia, vrátane luxusných odevov a jemných textílií.
  2. Variácie prírodného sfarbenia a efekty melíru: Vlna ouessantských oviec je dostupná v očarujúcej škále prírodných farieb, ktoré sa pohybujú od odtieňov hnedých, sivých, čiernych a bielych. Tieto farby sa harmónicky miešajú, vytvárajúc nádherné efekty melíru v hotových výrobkoch. Prírodné odtieňov často eliminujú potrebu použitia umelých farbív, čím sa ouessantská vlna stáva ekologickou voľbou pre tých, ktorí hľadajú udržateľné materiály.
  3. Odolnosť a pružnosť: Ouessantská vlna je známa svojou odolnosťou a pružnosťou. Vlákna majú vrodenú pevnosť, umožňujúc vytváranie pevných textílií a dlhotrvajúcich výrobkov. Či už sa používa pri pletení, plstení, alebo v ďalšom spracovaní, ouessantská vlna obstojí aj dlhodobo, čím sa stáva cennou investíciou.
  4. Izolácia a teplo: Vďaka svojej jedinečnej štruktúre poskytuje ouessantská vlna (samozrejme ako každá iná ovčia vlna) vynikajúcu izoláciu, zabezpečujúc teplo a pohodlie aj v chladných podmienkach. Vlákna vlny majú úžasnú schopnosť zadržiavať vzduch, vytvárajúc prirodzenú izolačnú vrstvu, ktorá pomáha regulovať teplotu tela a odvádzať vlhkosť.

Ochrana plemena ouessant:

Vzhľadom na svoju malú veľkosť a výzvy pri chove existuje riziko úbytku populácie ouessantských oviec. Avšak chovatelia a organizácie, zamerané na ich ochranu, sa snažia zachovať toto jedinečné plemeno. Prostredníctvom propagácie zodpovedných chovateľských postupov a zvyšovania povedomia o vlastnostiach ouessantskej vlny sa tieto úsilie snažia zabezpečiť prežitie tohto plemena a podporovať udržateľné využívanie ich vlny. Nás teší, že na Slovensku je ouessantských oviec vcelku slušný počet - využívajú ich hlavne chovatelia, ktorí nemajú kapacitu pre veľké stáda, ale obhospodarujú sady alebo vinice, ktoré tieto ovečky môžu spásať.