PLEMENNÁ VLNA TEXEL - VZDUŠNÁ, POLOLESKLÁ, PEVNÁ

30.03.2023
Ovce plamena Texel, zdroj farmer-online.com
Ovce plamena Texel, zdroj farmer-online.com
Ovce plemena Texel pochádzajú z holandského ostrova toho istého mena. Sú to pôvodné tamojšie ovce, prekrížené s ovcami plemena Lincoln a Leicester v 19.storočí.


Texel je mäsové plemeno, takže ovce majú väčší telesný rámec, občas vyzerajú ako podlhovasté kvádre či súdky obrastené vlnou :-) Barani sa blížia váhou k úctyhodnému metráku, dorastajú až do 90-100kg. 


Typicky pre mäsové plemená, aj vlna oviec Texel bola dlhodobo zaznávaná ako druhoradá. V koncepte plemennej vlny má ale samozrejme miesto každá vlna, takže sa poďme pozrieť na konkrétne špecifiká Texelu, aby sme vedeli, na čo ju najlepšie použiť. 


Všeobecne má vlna z plemena Texel škálu jemnosti niekde medzi 26-33 mikronov, t.j. bežná stredná jemnosť mäsových plemien. Ani najjemnejšia, ale ďaleko od naozaj hrubej a ostrej vlny. Prameň vlny máva dĺžku cca 7-15cm. Texely sú v drvivej väčšine biele, ale existujú výnimočne aj sivé až tmavosivé varianty (žiaľ hlavne v Británii).

Vlna býva skôr matná než lesklá, nadýchaná, vzdušná a pružná. 

Vďaka tejto “špongiovitosti” dokáže výborne držať teplo a zahriať. Hodí sa teda skvelo na vonkajšie vrstvy oblečenia ako svetre, rukavice či ponožky. Ak ste jemnocitní, môžete ju použiť na bytový textil- podsedáky, vankúše, koberčeky či deky. Textílie vám vydržia dlho, pretože z podstaty svojich vlastností sa Texel nebude veľmi ani skoro odierať či žmolkovať. 


Každopádne várka, ktorú máme momentálne na eshope my, prejavuje viac lesklých dlhovlnových génov. Keďže všetky vyššie spomínané plemená, ktoré utvárali Texel, patria práve k parádniciam s dlhými lesklými kučerami, nečudo že aj naša aktuálna striž je mierne dlhšia a lesklejšia ako obvykle Texel býva.. Znamená to, že patrí k tomu jemnejšiemu koncu škály (tipujeme podľa omaku okolo 28 mikronov). Bude tiež krásne chytať farbu a podtrhne ju svojím prirodzeným miernym leskom. Pri farbení česancov je treba však byť opatrní, pretože česance sú naozaj vzdušné ako nadýchané obláčiky.


Texel zároveň patrí opäť, podobne ako Suffolk, medzi typy vlny, ktoré sa nerady plstia. Máme v archíve vzorku, ktorá spoločne so vzorkou plemena Romney Marsh Kent podstúpila pranie v pračke na 95 stupňov, a kým Kentom by to už nikto nerozhovoril, Texel by sa pokojne dal aj po takomto očistci vypárať. Naša várka je trošku jemnejšia, takže 95 stupňov v pračke by sme neriskovali, ale je veľká šanca, že zatúlané ponožky nejaké to pranie prežijú bez veľkej úhony. 

V práčke plstená porovnávacia vzorka: hore zaplstené Romney, dolu nezaplstený Texel.
V práčke plstená porovnávacia vzorka: hore zaplstené Romney, dolu nezaplstený Texel.