PLEMENNÁ VLNA ROMNEY MARSH KENT - DLHÁ, LESKLÁ, KUČERAVÁ

14.01.2022

Vlna, strihaná z ovčieho plemena romney patrí z niekoľkých dôvodov medzi fajnovosti vo svete vlny:

  1. Je jemná a kompaktná, bez pesíkov

  2. Dosahuje dĺžku 15-20cm, čo podporuje jej hladkosť a trvácnosť v priadzi

  3. hodvábny hladký povrch a lesk

  4. Výborne sa plstí!

Keďže spája v sebe jemnosť, dĺžku pevnosť a hladkosť, patrí medzi tie najlepšie univerzálne využiteľné plemenné vlny. Môžete z nej vyrobiť naozaj takmer čokoľvek: svetre, čiapky, rukavice, ponožky či šatky, nákrčníky, bytový textil či tašky, alebo čokoľvek plstené.

Vďaka dlžke a hladkému povrchu sa výborne pradie, nepotrebuje veľa skrutu; vďaka lesku krásne chytá farbu a obohacuje ju, dobre sa s ňou pletie, háčkuje či tká, a dlho ostáva bez žmolkov, keďže dlhší vlnený vlas tvorí v priadzi menej koncov.

Ľahko sa z nej plstí (na rozdiel od niektorých iných dlhovlnových typov vlny), dá sa krásne uhladiť.

Nedosahuje síce takú jemnosť ako merino (cca 26-36mic), a tá často variuje podľa veku ovce či kvality chovu, ale všeobecne je vlna z romney/kentov jemnejšia než ostatné naše ponúkané plemenné vlny, príjemne sa nosí na tele a znesú ju často aj jemnocitné typy :-)

Najčastejšie je biela, ale nájdete aj odtiene šedej alebo hnedej. Máva dobre definované, od seba oddelené kučery - rúno sa teda dobre perie a češe, obzvlášť na hrebeňoch. Ak natrafíte na obzvlášť pekné rúno, môže sa stať že ho nepotrebujete celé prečesať, stačí iba švihacou krampľou "otvoriť" zlepené konce kučierok.

  • Aby ste si mohli všetky tieto kvality romney vyskúšať, v našej ponuke ho nájdete v dvoch výrobkoch. V priadzi SPOLU a ako nespradený prameň OBLAK.

Ovce plemena romney marsh kent (niekedy nazývané len "kenty") boli vyšľachtené v Anglicku. Chovali sa v oblastiach mokradí (marsh - mokraď, angl.), preto bolo treba s plemenom pracovať tak, aby ovce netrpeli chorobami (obzvlášť kopýt) z vlhkej zeme. Ovce sa tam chovali oddávna a postupne sa adaptovali na vlnké podmienky - definitívne zámerne "došľachtenie" a uvedenie do plemenných kníh prebehlo v 19.storočí. Teraz sú ovce plemena Romney rozšírené po celom svete, ale ich vlastnosti predurčujú, že sa im dobre darí práve (aj) vo vlhkých klimatických podmienkach.

Popri procese šľachtenia sa podarilo aj vlnu zjednotiť tak, aby namiesto podsady a krycieho vlasu (ktoré väčšinou treba oddeľovať) mala jednoliate rúno z tzv. polopesíkov (mäkkšieho vlnovlasu).

Váha ostrihaného rúna býva cca 3-5kg a jej výťažnosť okolo 70%.

Toto šľachtenie sa teda obzvlášť vydarilo - plemeno romney patrí zároveň medzi jemnovlnové, mäsové a dlhovlnové ovce a jeho vlna patrí medzi plemenné vlny, s ktorými sa robí najlepšie, majú najvšestrannejšie využitie a dlho vydržia nosené a pekné.

  • Viac o údržbe vlny píšeme TU.
  • Viac o vlastnostiach ovčej vlny píšeme TU.