Balíček na prírodné farbenie vlny

Ak sa vám páči prírodné farbenie vlny a chceli by ste si ho vyskúšať, máme pre vás to pravé riešenie!

Pripravili sme pre vás balíček so všetkými potrebnými zložkami, aby ste nič nemuseli zháňať a kombinovať. 

Balíček obsahuje: 

 • Lokálnu slovenskú plemennú vlnenú priadzu ONA v pradene (200g alebo 500g)
 • Moridlo - 100g kamenca (síran hlinito-draselný)
 • Farbiaci prírodný materiál - 50g sušenej mareny farbiarskej alebo kampeškovníka
 • Podrobný návod - A5 letáčik s postupom
 • Sada štítkov na označenie priadze 

Choose a variant:

Starting at 27.00 €
Profesionálne farbenie je krásna ale aj zložitá alchýmia. My vám prinášame základný postup ako ochutnávku. Ak vám to nevyjde na prvý krát nenechajte sa odradiť, experimentujte ďalej a hlavne si to užite! 


Výhody balíčka na prírodné farbenie: 

 • Prevedieme vás základným postupom prírodného farbenia
 • Nafarbíte si vlastné pradienka
 • Odskúšate si proces farbenia na vlastnej koži
 • Otestujete si menej bežný prírodný farbiaci materiál

50g farbiva vám vystačí na zafarbenie 500g vlny. 200g balíček vám teda umožní zafarbiť si buď viac vlny z vlastnej zásoby, alebo zafarbenie 200g vlny na sýtejší odtieň. 

 • UPOZORNENIE: Vo svete prírodného farbenia však nie je až tak výnimočné, že farby časom zosvetlejú, pretože prírodné farby všeobecne nemajú tak silnú svetlostálosť a oderuodolnosť ako farby chemické, preto môžu ešte nejakú dobu farbiť. Skúste sa vyhnúť sušeniu a uskladneniu výrobkov na priamom slnečnom svite a myslite na to, že výrobky z vlny nie je nutné prať až tak často. Viac o údržbe vlny si môžete prečítať v našom článku TU. 

MARENA FARBIARSKA

Marena farbiarska je oddávna používané rastlinné farbivo, ktoré bolo v našich oblastiach zdrojom červeného pigmentu. Na farbenie sa používajú jej sušené korene. Dokáže zafarbiť vlákna v škále od oranžovej, cez lososovú až po sýto červenú. 

KAMPEŠKOVNÍK 

Kampeškovník je strom, pochádzajúci z Ameriky - do Európy sa teda rozšíril až v novoveku. Dáva krásne sýte fialové odtiene - treba však počítať s tým, že môže ešte nejaký čas farbiť. 

VLASTNOSTI PRIADZE ONA:

 • Štruktúra: trojnitka
 • Návin: 180m/100g, čo je hrúbka označovaná v zahraničí ako "worsted"
 • Zloženie: Suffolk 95%, Valaška 5%
 • Vzorka 10x10cm: 17 očiek x 25 riadkov
 • Ihlice: 4.5mm (podľa individuálneho uťahovania a želanej hustoty pleteniny)
 • Dodanie: ručne prevíjané a oštítkované klbko

ONA patrí medzi prvé priadze zo slovenskej ovčej vlny, ktoré vracajú lokálnu vlnu na trh. Je poddajná, pružná, veľmi odolná,takmer univerzálna a samozrejme hrejivá a zdravá :-)

K vlne plemena suffolk, ktoré jej prepožičiava trvácnosť a nadýchanosť, je primiešaná štipka vlny z plemena valaška, ktoré zasa podporuje jej pevnosť. Žmolky na nej tak skoro neuvidíte.

Ako "zlatý stred" medzi rôznymi typmi vlny sa výborne hodí na vrchné odevy: vesty, svetre, ponožky a rukavice. Odolnejšie povahy z nej pokojne znesú aj šatku, čiapku či rolák, citlivejším pokožkám poslúži skvelo na tašky, papuče, či bytový textil.

Priadza z vlny slovenských oviec je dnes veľkou vzácnosťou. V posledných desaťročiach z nášho trhu zmizla, teraz slávi návrat. ONA je názov našej prvej vlnenej priadze, ktorú sa nám podarilo dostať na slovenský trh, postupne ju nájdete aj vo vybraných galantériách. Pochádza z vlny oviec plemien suffolk a valaška a je spracovaná na Slovensku.

Vlna plemena suffolk

Suffolk je pôvodne anglické plemeno oviec, z nížin, dnes svetovo veľmi rozšírené a prispôsobivé. Chová sa však primárne na mäso, preto jeho vlna býva často považovaná za vedľajší produkt.

To je samozrejme škoda, pretože je hustá a pružná a spadá do kategórie vlny, ktorá sa stále príjemne nosína tele, ale je omnoho odolnejšia ako jemnejšie typy vlny.

Vlna plemena suffolk dokonca patrí medzi tie, ktoré sa až tak ľahko neplstia. Pri údržbe hotových výrobkov to môže byť výhoda, pretože nehrozí tak výrazné zrazenie pri praní, navyše sa nežmolkuje tak ako jemnejšia vlna. Ak by ste ju splstiť chceli, dá sa to, ale musíte sa posnažiť a potrvá to trošku dlhšie ako plstenie merina:-)

Vlna plemena valaška

Vlna z plemena valaška patrí medzi hrubšie a dlhšie typy vlny a priadzi dodáva pevnosť. Bežne sa napríklad do ponožkových priadzí kvôli pevnosti pridáva podiel polyamidu alebo polyesteru, ale vlna z valašky urobí rovnako dobrú (ak nie lepšiu) službu než syntetické vlákno.

 • POZOR: akékoľvek ručne pletené vlnené ponožky vždy vydržia menej, než strojovo vyrábané, z tenkého hustého úpletu. Keď hovoríme o odolnosti ponožkovej priadze, vždy porovnávame jednotlivé vlnené priadze na ručné pletenie.