Hrebene na česanie vlny, súprava 2 hrebeňov a stojana s úchytmi

Česanie opratej strižnej vlny na hrebeňoch je spôsob, ako sa dopracovať k hladkému prameňu - česancu, ktorý potrebujete, aby ste mohli z vlny priasť.

Ak chcete spracovať ovčiu vlnu ručne - ostrihanú vlnu si vytriediť, oprať a upriasť z nej priadzu (niť), potrebujete ju pred pradením načesať. Hrebene na česanie vlny sú ideálnym pomocníkom obzvlášť pre dlhšie vlákna vlny (cca od 7cm vyššie). Pri česaní vlnu dokonale vyčistia od zbytkov rastlín a zoradia vlákna paralelne vedľa seba.

Súprava obsahuje:

  • pár hrebeňov s dvomi radmi pevných zubov
  • držiak s dreveným kolíkom, ktorý drží statický hrebeň
  • dva úchyty, ktorými pripevníte držiak s hrebeňom na pevný stôl.

vyrábané remeselne, ručne, naším vlastným dvorným majstrom, preto sú na objednávku - počítajte prosím s termínom dodania cca 1 mesiac. Na optimalizácii a zrýchlení výroby pracujeme :-)

160,00 €

PREČO POTREBUJETE HREBENE:

Vlnu je možné česať aj na krampliach, alebo bubnovej česačke, je to však iný typ prípravy na pradenie. Ak chcete priasť z hladkého prameňa, v ktorom sú vlákna zoradené hladko, paralelne vedľa seba, potrebujete práve hrebene :-)

Hodia sa najmä pre dlhšie typy vlny, ktoré dokážete rozdeliť na jednotlivé pramene. Tie sa nasunú na zuby hrebeňa a druhým hrebeňom sa postupne prečesávajú tak, aby sa otvorili zlepené konce. Tak zároveň vypadajú všetky nečistoty z vlny (nepočíta sa tu ale vlna nekvalitná a extrémne zakŕmená) - ak ich nevyčešete na hrebeňoch, pravdepodobne ich nevyčešete ničím.

Práca na hrebeňoch je z rôznych možností česania najpomalšia, najpracnejšia a zanechá najviac vlneného "odpadu", ale zároveň týmto spôsobom vlnu vyčistíte a načešete najdokonalejšie.

  • POZOR: Neznamená to, že je to pre každú vlnu a projekt ideálna príprava, iba to, že vlákna sú takto "najupratanejšie".

VÝROBA A MATERIÁL:

Naše hrebene sú prvé svojho druhu na slovenskom trhu, vyrábajú sa od r. 2017. Za ten čas boli otestované na mnohých typoch vlny, desiatky zákazníkov vyzerajú spokojne, pretože reklamácie zatiaľ neprišli :-)

  • Súprava je vyrobená z brezovej a bukovej preglejky, materiál je teda veľmi stabilný
  • Zuby sú z pevnej nehrdzavejúcej ocele, ručne vsadené tak, aby z nich vlna nevypadávala.
  • Drevené časti sú napustené bio ľanovým olejom
  • Odporúčam pripevniť na ozaj pevný ťažký stôl, pretože ťahanie prameňa z hrebeňov vytvára slušnú silu, ktorá kľudne pohne aj stolom :-D

ÚDRŽBA A ZÁRUKA: 

Naše hrebene vydržia veľa česania a je na ne bežná dvojročná záruka, ale ak by ste si načesali toľko zásluh, že by sa Vám napr. uvoľnil zub (na hrebeňoch :-D), ozvite sa, opravíme!

Hrebene môžete podľa potreby raz za čas pretrieť vlhkou handričkou na očistenie alebo ľanovým olejom, ale väčšinou drevo prirodzene natiahne mastnotu zo spracúvanej vlny a rúk a špeciálne ich ošetrovať netreba.