Návod na pletenie - VAJANA (PDF)

Predstavujeme náš prvý autorský návod na pletený sveter - raglan VAJANA.

Produkt je v elektronickej podobe, po prijatí platby vám bude ako PDF zaslaný na mail.

Poznámka: ak objednávate len návod (odporúčame uistiť sa, že ste naozaj na nič nezabudli :)), pri platbe prosím zvoľte osobný odber ako spôsob doručenia, aby vám nebolo naúčtované poštovné.

Výhody Vajany:

  • sadne veľmi slušivo na všetky postavy

  • návod je jednoduchý a zrozumiteľný

  • naučíte sa pár pletacích skratiek v angličtine

  • upletením z našej priadze ONA podporíte produkciu slovenskej ovčej vlny

  • upletením v nej získate nenahraditeľnú stopu ručnej práce - či už si ju spravíte sami, alebo niekoho o upletenie požiadate (a patrične oceníte)

7,00 €

Pri tvorbe tohto raglánového pulóvra sme mali na mysli dve veci: liečivé vlastnosti rastlinami farbených priadzí a džínsy či sukne s vysokým pásom 🙂

Chceli sme, aby výsledok bol slušivý, teplý a veľmi ženský, ale nositeľný na všetky možné príležitosti. Pulóver je pletený zhora nadol, s výrazným rebrovaním na rukávoch, ktoré siaha od výstrihu až nad lakte, kde sa rozvinie do širších balónových rukávov a opäť sa stiahne, aby objal zápästia a uzavrel teplo. Telo svetra je jednoduché a hladké, s cca 5cm rezervou, zakončené širokým patentom, ktorý zužuje a objíma boky.

Pre našu značku Mokoša farbíme limitované množstvá vlastnoručne nazbieranými rastlinami a veľmi sa nám páči idea, že podobne ako bylinné čaje či homeopatická medicína, rastlinami farbený textil nesie tiež informáciu, prospešnú pre nositeľa.

Meno Vajana sme svetru vybrali, pretože je to starý názov svätojánskych ohňov, ktorými Slovania slávili letný slnovrat. V túto noc sa tradične zbierali niektoré liečivé byliny, lebo v čas vrcholného leta mali najsilnejší liečivý potenciál.


Veľkosti a spotreba: S, M (4 klbká ONA) , L, XL (5 klbiek ONA)

Rozmery: šírka v prieramkoch (pletenina je pružná) 46 ( 47, 49, 53) cm, dĺžka svetra 57 ( 59, 60, 70) cm

Návod je podrobný a jednoduchý, zvládne ho aj neveľmi skúsený pletiar a navyše sa naučí pár nových vecí :-)

Použíté sú anglické skratky so slovenskými vysvetlivkami, pretože sú jednotné a umožňujú vám pustiť sa sebavedomejšie aj do anglických návodov.

Vajana je pletená zhora nadol. Zadný diel výstrihu je nadstavený skrátenými radami, takže sveter pekne sadne na plecia. V sedle sa sveter rozširuje raglanovým vzorom a po dosiahnutí potrebného rozmeru sa oddelia rukávy od tela svetra. Telo sa pletie hladko do kruhu a končí širokým patentom. Rukávy sa následne naberú a upletú zvlášť. 

Návod si dokážete ľahko sami prispôsobiť - či už chcete Vajanu dlhšiu, kratšiu, širšiu, užšiu. 

Chceme vidieť všetky vaše verzie - pošlite nám fotky na info@mokosa.sk alebo označte na sociálnych sieťach ako #mokosavajana alebo #vajanamokosa