Vlnený česanec suffolk natural, 100g

Česanec z vlny slovenských oviec plemena suffolk, odchovanej a spracovanej na Slovensku. Suffolky majú vlnu pružnú a nadýchanú, odolnejšiu a menej sa žmolkujúcu, vhodnú na zhotovovanie priadzí na najrôznejší textil. 

Česanec je prameň vlny (resp. iného, načesaného vlákna), ktorý slúži ako polotovar predovšetkým na pradenie priadze na vretienku alebo kolovrátku

Takže priadky, zbystrite pozornosť! Či už s pradením začínate a hľadáte lokálnu vlnu na trénovanie alebo spracovanie, alebo pradiete a radi by ste slovenskou ovčou vlnou nahradili tú zahraničnú, alebo si chcete rozširovať poznatky o rôznych typoch plemennej vlny, toto je niečo pre Vás!

6,00 €

Vlastnosti:

 • Farebnosť: nefarbená, natural
 • Dĺžka vlasu: cca 8-9cm
 • Jemnosť (odhad): cca 25-30mic
 • Dodanie: 100g ručne naváženého, spleteného a oštítkovaného česanca
 • Ak máte záujem o množstvo viac ako 9kg, prosíme kontaktujte nás pre individuálne nastavenie dopravy 

 • Vlna plemena suffolk:

  Suffolk je pôvodne anglické plemeno oviec, z nížin (jedno z tzv. "down breeds"), dovezené a chované už aj na Slovensku vcelku bežne. Jeho vlna býva často považovaná za vedľajší produkt, čo je samozrejme škoda, pretože je hustá a pružná a spadá do kategórie vlny, ktorá sa stále príjemne nosí na tele, ale je omnoho odolnejšia ako jemnejšie typy vlny.

  Dĺžka vlasu sa u suffolkov pohybuje medzi 5-9cm a jemnosť v mikrometroch medzi 25-33mic. To znamená, že patrí do toho vďačného zlatého stredu, ktorý ešte nebude veľmi drsný, ale zároveň už bude omnoho odolnejší ako jemné typy vlny. Má slušný počet oblúčikov, takže je príjemne pružná

  Keďže dnes je možné zohnať vo forme priemyselne spracovaného česanca hlavne zahraničnú vlnu (a slovenskú väčšinou iba v stave surovej strižnej vlny), hľadali sme cestu, ako vrátiť naspäť na trh vlnu z našich slovenských oviec aj týmto spôsobom. 

  • POZOR: Ak hľadáte vlnu na plstenie, suffolk patrí medzi tie, ktoré sa až tak ľahko neplstia. Pri údržbe hotových výrobkov to môže byť výhoda, pretože nehrozí tak výrazné zrazenie pri praní, navyše sa nežmolkuje tak ako jemnejšia vlna. Ak by ste ju splstiť chceli, dá sa to, ale musíte sa posnažiť viac ako pri jemnom merine :-)

  Na druhej strane, to je dobrá správa pre všetkých ponožkofilov, pretože pri suffolku sa môžete vyhnúť superwash úprave a nemusí sa vám vypomstiť, že ponožka, napradená a upletená z tejto vlny, sa vám zatúla do pračky Neodporúčame ju samozrejme prať na vysokú teplotu, otestujte si vždy najprv vzorku vo vlastnej pračke a sledujte čo to spraví. Všeobecne je však riziko, že sa zrazí, menšie.