MOKOŠA Q&A live #1, 19.4.2023

26.04.2023

19.4.2023 sme nahrali naše prvé live video - nájdete ho na našom Instagrame, pod kontom @Mokoša_slovenská_vlna ! Mali sme u Alenky pražské pracovné sústredenie, takže sme ho využili na to, aby ste nám písali otázky a my sme vám odpovedali na to, čo vás o Mokoši alebo slovenskej vlne zaujíma.

Bohužiaľ nás trochu zradila technika a video sa síce podarilo, boli ste tam mnohí s nami, ale zvuk šušťal, ako keby v Prahe, kde sme nahrávali, bola prietriž mračien 🙂 Ak vychytáme techniku, rady urobíme nejakú sériu a povieme vám, čo vieme! Nateraz ďakujeme, že ste to s nami aj tak zvládli!

Mrzí nás to, počúva sa to nepríjemne, takže vám ponúkame prepis odpovedí na vaše otázky.


Budete pridávať ďalšie farby do stálej palety?

Sme zatiaľ maličká značka s malým rozpočtom, takže áno, máme síce plány a nápady pre ďalšie farby, potrebujeme ale ísť postupne a pomaly. Proces farbenia je u nás ručný a na to, aby sme mali na sklade konštantne dosť klbiek z každej farby, aby ste si hocikedy mohli nakúpiť na sveter, si musíme postupne zarobiť. Ak budete ale kupovať veľa slovenskej vlny, rady rozšírime farebnú škálu rýchlejšie! Tiež uvítame od vás tipy na farby, ktoré by ste chceli v našej stálej palete vidieť!

Poznámka: zatiaľ, ak sa stane, že nie je na eshope priadza vo farbe, ktorú chcete, môžete využiť náš Predpredaj ručne farbenej vlny a nafarbíme vám množstvo aké chcete, aby ste nemuseli striehnuť kedy čo bude k dispozícii.

Aktuálnu ponuku našej ručne farbenej vlny nájdete TU.

Existujú ešte na Slovensku spracovatelia vlny? Myslela som, že už vymreli :-) 

Našťastie nevymreli, ale situácie v posledných desaťročiach upadala, takže zostalo pár statočných. V súčastnosti sa ale situácia mení a vzniká viacero iniciatív a podnikov na spracovanie vlny. Keď sme sa začali slovenskou vlnou zaoberať, našli sme posledné dve veľké pradiarne a nadviazali spoluprácu s jednou z nich. Proces je to ale komplikovaný a každý jeden krok obnáša nejaké zádrhele, napríklad obrovské minimálne množstvá. Pred cca rokom ale vznikla pri Krupine Vlnárska Manufaktúra, ktorú si založili naši známi a priatelia, Vozárovci, takže je možné konečne využívať česanie vlny ako službu, a my ju rady začíname využívať. Snažíme sa mať prehľad o tom, čo kde vzniká, aby sme vedeli slovenskú vlnu spracovať čo najefektívnejšie. Opäť to má svoje limity a závisí to všetko na našom rozpočte, ale naším cieľom je brať vlnu priamo od chovateľov či strihačov, za férovú cenu alebo výmenu za spracovaný produkt a byť prítomné pri celom procese, aby to bolo čo najviac v súlade s našou filozofiou, a aby sa každému typu vlny dostalo tej štruktúry, v ktorej najviac vynikne.

Budete spracovávať aj iné vlákna ako ovčiu vlnu?

Iným vláknam sa primárne nebránime, ak by boli kvalitnej slovenskej "produkcie". Budeme sa asi vždy primárne sústrediť na ovčiu vlnu a na jej plemenné varianty, ale nebránime sa ani slovenskej alpake, mohéru, angore či ľanu - ak by ste náhodou vedeli o chovateľovi s dostatočným počtom angorských kôz, určite nám dajte vedieť! :-D 

Pri iných vláknach je však rozdiel aj v spracovaní, pretože majú často trochu iné vlastnosti ako ovčia vlna, takže musíme rešpektovať kapacitu strojov, ktoré sú k dispozícii, a čo dokážu alebo nedokážu spraviť. Určite si vieme predstaviť rôzne zmesi živočíšnych či rastlinných vlákien, ktoré vyrástli na slovensku, so slovenskou vlnou!

Budete spracovávať aj jemnú vlnu?

Tak toto je naša ťažisková a obľúbená téma! V skratke - áno, rady, ak bude z kvalitného slovenského chovu - čo je v súčasnosti trochu problém, keďže sa chovateľom často náročnejší chov jemnovlnových plemien neoplatí, ak majú vlnu vyhodiť. Ak ale stúpne dopyt po slovenskej vlne, veríme že stúpne aj motivácia chovať vlnovo zaujímavejšie plemená u nás.

Celé momentum pre vznik Mokoše ako takej totiž vzišlo práve z rozporu, že sa slovenská vlna vyhadzuje a dováža sa cez pol sveta austrálske alebo novozélandské merino (čiže vlna z jemnovlnového plemena oviec). Tento stav by sme veľmi chceli zmeniť a preto sa intenzívne venujeme osvete o tzv. plemennej vlne (v angl. breedspecific), ktorá hovorí o tom, že vlna z rôznych plemien oviec je vhodná na rôzne priadze a rôzne projekty.

Predovšetkým rady prízvukujeme, že jemná vlna sa nehodí na všetko. Vždy je menej odolná, náchylnejšia k žmolkovaniu a predieraniu. S obľubou to prirovnávame k drevu - tiež je rozdiel aké drevo na čo použijete, ale žiaden stolár vám nespraví celý dom z lipového mäkkého dreva. To patrí na lipové lyžky :-D a na trámy potrebujete niečo trvácnejšie. S vlnou je to podobné - jemná je fajn ak ju chcete nosiť na tele, ale na zaťaženejšie kusy oblečenia, bytový textil alebo izolácie je vhodnejšia tá pevnejšia.

Celý článok o koncepte plemennej vlny - breedspecific nájdete TU.

Ako sme sa dostali k Mokoši - naše projekty:

Naša zbierka projektov, ktorá trochu mapuje našu cestu k Mokoši, je pestrá. Začalo to našimi vlastnými dvomi remeselnými značkami, čo je menovite Ľubicina Manuzona a Alenkina Motanina - tam patria naše ručne pradené a ručne pletené či tkané vlastnoručné výrobky. Tadiaľ sme sa prepracovali k hľadaniu slovenskej vlny a mapovaniu jej situácie. V roku 2018 sme (pár podobných nadšencov) založili Občianske združenie Naša Vlna, ktoré mapuje situáciu slovenskej vlny, venuje sa osvete a kurzom Ručného spracovania vlny.

Zároveň je toto OZ rozcestníkom pre ďalšie projekty, ktoré z tejto iniciatívy vzišli, ako napríklad Gubaňa, Vlnarska Manufaktúra, či práve naša Mokoša.

Máte už nejaké zahraničné kontakty a galantérky, ktoré vás predávajú?

Aktuálne posielame Mokošu do galantérií vo Francúzsku, Rakúsku a Maďarsku. Oslovili sme ich viac, vyberali sme si podľa kompatibilnej filozofie a náklonnosti k lokálnej vlne a konceptu plemennej priadze. S niektorými sme nadviazali kontakt, niektorým sme posielali vzorky, niektoré máme rozpracované :-) Je to pomalý proces a rieši sa po ceste viacero výziev - každá galantérka alebo krajina to má trošku inak.

Niektoré galantérie sme osobne navštívili, niektoré majú klientelu vysadenú na jemné priadze, niektoré berú len to čo frčí na Instagrame, niektoré majú tak plné police že by sa tam Mokoša stratila, niekto vyžaduje aby sa najprv priadza preslávila cez nejakého svetového dizajnéra, niekto sa naspäť neozval.

Každopádne nejakých tých dizajnérov máme na zozname a budeme rady, ak sa nejaká tá spolupráca podarí :-)

Robíte aj kurzy spracovania vlny?

Ó áno, robíme, už dlho :-) Ľubica robí v pezinskom ateliéri Individuálny kurz, ktorý si viete navoliť a nakombinovať tak ako chcete (info nájdete na www.manuzona.com) a je akreditovanou lektorkou ÚĽUV, takže učí spriadanie vlny aj v Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach (tu treba sledovať stránku www.uluv.sk) . Takisto učí víkendové kurzy Ručného spracovania vlny v OZ Naša Vlna, spolu s ďalšími lektormi z OZ (tie nájdete na www.nasavlna.sk) .

Alenka vás ochotne priasť naučí na individuálke v Prahe.

Chystáte aj nejaký pánsky model, alebo ste už plietli niečo pre pánov z vašich priadzí?

A to sa priznáme, že sme zatiaľ na pánov moc nemysleli, ale ďakujeme za podnet! Za prvé, veľmi nás teší predstava, že našu vlnu dopytujú aj muži, za druhé je fakt, že aj keď gro pletiarok sú (zatiaľ) ženy, často pletú pre svoje polovičky alebo ratolesti :-) Priznáme sa, že naši rodinní príslušníci zatiaľ z Mokoše nič nedostali, ale medzi zákazníkmi pár pánskych kusov vzniklo. Určite sa hlboko zamyslíme, taký chlapský svetrisko z Mokoše by mohol byť skvelý nápad!


Na záver: sme stále vo vývine, takže vítame vaše otázky, tipy, pripomienky, konštruktívnu kritiku, podnety, či rady. Čo vieme, zodpovieme, čo nevieme, to vám priznáme a čo bude možné vám postupne vlneného splniť, to vám rady splníme :-D

Ďakujeme za trpezlivosť pri prvom nevydarenom videu, budeme to skúšať znova a lepšie! :-)