PLEMENNÁ VLNA VALAŠKA - TRADIČNÁ, DLHÁ, PEVNÁ

30.10.2021

Valaška je plemeno ovce, ktoré je  spolu s plemenom cigaja pre naše regióny dlhodobo najtypickejšie. Nie je však valaška ako valaška :-) Rozoznávame totiž dve, u nás oficiálne registrované plemená - a to pôvodná valaška a zošľachtená valaška. Česanec na pradenie či plstenie z tejto vlny nájdete na nashom eshope - TU.

Pôvodná valaška

Tá pôvodná sa k nám dostala počas Valašskej kolonizácie, ktorá prebiehala v 14.-17.storočí. Patrí teda medzi pomerne staré plemená oviec, ktorých varianty sa chovali v širokom pásme oblastí od Malej Ázie cez Balkán až k nám. Ich spoločným znakom často býva hrubá dvojaká dlhá vlna, neovlnené nohy, rohy a hlavne odolnosť voči drsnejším poveternostným podmienkam na vyššie položených pasienkoch a schopnosť dobre sa pohybovať v horských terénoch. Tradične sa chovala práve v regiónoch Liptova, Oravy, Kysúc či Tatier, v nadm.výškach 600-1200m.n.m., na holiach, ktoré si Valasi často pre pasienky vyberali.

Vzrastom je neveľká (cca 40kg bahnice a cca 50kg barany), je však nenáročná a odolná - ako jej vlna. Tá patrí do tzv. sortimentu D/E-F, resp. nad 40µm

Jedným slovom, naše tradične chované plemeno oviec valaška patrí medzi hrubovlnové ovce.

Momentálne je pôvodná valaška zaradená do génových rezerv, pretože jej populácia prudko klesla. Patrí teda medzi ohrozené plemená a viacero chovateľov sa sústredí na spätné rozšírenie jej chovu.

Striž prebieha často dvakrát ročne, práve kvôli dlhšiemu typu vlny. Rúno je po ostrihaní súdržné, s vysokým obsahom lanolínu.

Prameň vlny z valašky má trojuholníkový tvar, pretože sa skladá z dlhých pevných, neskučeravených pesíkov a kratšej jemnejšej podsady. Dĺžka vlasu môže dosahovať 20-30cm. Najčastejšie je biela, ale dá sa natrafiť aj na rôzne odtiene šedej, šedohnedej či čiernej.

Vlna pôvodnej valašky má svoje špecifiká práve v dĺžke a pevnosti. 

Nie je veľmi oblúčikovitá (to znamená, že je skôr splývavá - rovná, než kučeravá), čo sa do textilu prekladá ako nízka pružnosť vláknaDlhé a nepružné vlákno je ale aj rastlinné, napr. konope alebo ľan, a výhoda tejto vlastnosti je pevnosť a stálosť.

Dlhá hrubá vlna bude tak skvelá voľba na osnovné nite na tkanie, do kobercov, tapisérií, alebo ako prímes tam, kde potrebujete podporiť pevnosť nite. Ak si ručne spracúvate surovú vlnu a češete si zmes na pradenie na ponožky, prihoďte za hrsť valašky a predĺžite životnosť finálneho výrobku :-)

Tradične sa vlna pôvodných valašiek používala na výrobu gúb, hrubých vlnených tkanín, ktoré sa môžu používať ako koberce, izolácia chladnej steny či prehoz na prípecok :-D alebo na zhotovovanie huní - kabátcov práve do horských oblastí. Vlna sa buď nahrubo spriada a tká, alebo sa zatkávajú nerozčesané dlhé pramene tak, aby viseli z tkaniny.

Plemeno zošľachtená valaška

Najviac chovaným plemenom v SR je ale práve zošľachtená valaška, ktorá vznikla kombináciou pôvodnej valašky s ďalšími, jemnovlnovými a polojemnovlnovými plemenami, napr. cheviot, texel, hampshire či lincoln. Pri zachovaní veľkej časti odolnosti voči horskej klíme a náročným členitým terénom tak vzniklo plemeno väčšieho telesného rámca, s vyššou produkciou mlieka a polohrubovlnovým sortimentom vlny (34-38µm).

Zošľachtená valaška má teda vlnu vždy bielu, jemnejšiu, s bohatšou a vyššou podsadou, celkovo kratšiu, poddajnejšiu a pravidelnejšiu ako pôvodná valaška.

Vlna zošľachtenej valašky je samozrejme o kúsok variabilnejšia a dobre použiteľná na textil a odevy na nosenie, obzvlášť ak nie ste príliš citliví. Napriek tomu, že nie je extra jemná, je hladká, pevná, dobre sa čistí aj češe. Dĺžka 10-15cm sa stále veľmi dobre pradie.

Obidve sa dobre hodia aj na plstenie, zvážiť si potrebujete akurát vhodnosť dĺžky, a samozrejme cieľový výrobok.

Podstatná informácia textu by mala byť tá, že hrubosť vlny neznamená hneď, že je nepoužiteľná, ako sa to dnes často chápe. Práve naopak - hrubosť vlny znamená, že sa dá použiť tam, kde potrebujete do vlneného výrobku iné vlastnosti ako iba jemnosť. Vlna znamená aj naladenie sa - a pri naladení sa na valašku určite nájdete skvelé spôsoby jej využitia :-)

Nezabudnite nám dať o tých svojich vedieť!

Ak by ste si chceli pradenie z valašky vyskúšať, v našom obchode je z nej dostupný česanec - TU.  

  • Viac o údržbe vlny píšeme TU.
  • Viac o vlastnostiach ovčej vlny píšeme TU.