VLASTNOSTI VLNY - PREČO JE OVČIA VLNA ZDRAVIU PROSPEŠNÝM PRÍRODNÝM BOHATSTVOM

30.10.2021

Ovčia vlna ako prírodný materiálneopakovateľné a nenapodobiteľné kvality. Niektoré srste iných zvierat sa jej vlastnosťami približujú, ale rovnaký balíček nenájdete v žiadnom inom vlákne, a už vôbec nie v syntetických materiáloch.

VLNA JE SCHOPNÁ 

  • Termoregulácie - jej najvzácnejšia a najznámejšia vlastnosť - znamená, že drží teplo blízko vášho tela, ale v prípade jeho nadbytku ho odvádza von. Je preto zdrojom tej nazdravšej hrejivosti, pri ktorej vám nehrozí prehriatie. Nedá sa povedať, že by v lete vyložene chladila, ale ak použijete veľmi ľahkú, tenučkú tkaninu alebo úplet z vlny, alebo s podielom vlny, bude jednoducho na vás v lete "dýchať".
  • Hygroskopickosti - natiahne do seba až 30% svojej váhy okolitej vlhkosti, kým vôbec pocítite, že je mokrá. Lejak teda už bude samozrejme cítiť, ale jemnejší dážď či mrholenie Vám vlnený klobúk alebo kabát s prehľadom zvládne.
  • Samočistenia - jej vlákna sú plné mikrokomôrok (niečo ako duté vlákna) a ak nie je vyložene obliata nečistotami, bežný prach a pachy dokáže "vydýchnuť" ak ju vyvesíte na vzduch, mrholenie či mráz. Tento postup môžete pokojne zaradiť do údržby svojich vlnených výrobkov, namiesto častého prania. Viac o údržbe vlny TU.
  • Pamäte - tento bod znie zvláštne, ale je to tak. Vlnené vlákno, vďaka svojej štruktúre a na rozdiel od mnohých ostatných živočíšnych vlákien, drží tvar. Ak si teda upletiete z čistej vlny sveter (a neurobíte nejaký zásadný kiks pri praní :-D), zachová si veľkosť a tvar, v akom ste ho vyrobili. Pri namočení sa dá mierne tvarovať (áno, to sú tie vyťahané svetre, ktoré sa nesušili naplocho :-D), ale po usušení si udrží daný tvar v akom uschla.
  • Terapie - ručná práca s ňou v akejkoľvek forme jej spracúvania dokáže byť nesmierne ozdravná. Trúfame si na základe vlastných aj cudzích skúseností tvrdiť, že pustiť sa do remesla, ktoré ľudstvo robilo po tisícročia (a my sme naň na chvíľu zabudli), je ako nadviazanie na kontinuitu predkov. Sme dnes tak uponáhľaní a naša pozornosť často tak roztrieštená, že pomalé vyrábanie niečoho z "ničoho" nás dokáže uzemniť a upokojiť. Zanoríte ruky do voňavej vlny....a niečo sa zapne. Skúste, uvidíte :-)
  • Produkcie lanolínu - tento vlnotuk je chemickým zložením niekde medzi voskom a tukom. Je veľmi blízky ľudskému tuku, prospešný a dobre vstrebateľný pre pokožku, takže ho znesie aj mnohá citlivá pokožka, ktorá neznesie bežnú kozmetiku. Zatiaľ sa nám nepodarilo dopátrať sa, či a ako sa dá lanolín pri praní vlny separovať ručne, vieme len o priemyslených postupoch. Ak viete viac, napíšte nám! (kontaktný formulár TU).
  • Obnovy - je to regulérny obnoviteľný prírodný zdroj. Rastie na ovciach neustále, každoročne sa musí strihať. Namiesto spracovania sa však u nás často vyhadzuje a to je škoda. Zároveň chov oviec druhotne neznamená obnovu len vlny ako vlákna, ale aj krajiny. Pasenie oviec prispieva k udržiavaniu špecifických krajinných biotopov a s ústupom pasienkov sa nepriaznivo menia aj tie.
  • Variability - obzvlášť, ak sa inšpirujete konceptom plemennej vlny (viac o ňom TU), zistíte, že rôzne typy vlny sa hodia na rôzne projekty. Teoreticky (a prax zaostáva za teóriou len dočasne, dúfame, kým sa dokážu znova rozbehnúť nápomocné systémy spracovania vlny) si dokážete z vlny (dať) urobiť izoláciu do domu, mulč a hnojivo do záhrady, koberce, podsedáky, papuče a kompletné oblečenie vrátane doplnkov, hračky či deky a mnoho iného.