LIPSKO, limitovaná edícia, 100g

Pri príležitosti prvého zahraničného vlneného festivalu v Lipsku, ktorého sme sa zúčastnili, sme nafarbili česance na počesť tohto vlneneho stretnutia. Čo nám ostalo, vám ponúkame ako jedinečnú a neopakovateľnú limitovanú edíciu ručne farbených česancov na pradenie a plstenie zo slovenskej vlny.

Vyberte si variant:

Cena od 14,00 €

V tejto limitke ponúkame česanec Suffolk  na pradenie alebo plstenie. Je spracovaný zo slovenskej ovčej vlny a viac informácií o tomto česanci nájdete tu. 

Česance sú farbené profesionálne, farbami na vlnu, ručne, remeselne a na Slovensku. 

Česance by už nemali púšťať pri praní farbu, ale aj tak pri prvých praniach nabádame k opatrnosti - po upletení projektu ho šetrne ručne preperte a nenechávajte ho vo vode dlhšie než cca 30 minút, aby ste sa vyhli zafarbeniu svetlých miest.


Množstvo našich farbených priadzí je značne limitované, pretože je vlna farbená ručne po malých množstvách. Z toho istého dôvodu prosím počítajte aj s farebnými odchýlkami a melírom - vlákna zámerne nie sú farbené tak, aby boli všetky identické.


Ak si teda chcete zásobu slovenskej vlny oživiť neopakovateľnými farbami, neváhajte!


Prosím počítajte s farebnými odchylkami kvôli rôznym rozlíšeniam monitoru.

Pred pletením odporúčame oprať vzorku a následne šetrne prať v rukách aj hotový výrobok.

Vlastnosti:

Dĺžka vlasu: cca 8-9cm

Jemnosť (odhad): cca 25-30mic

Dodanie: 100g ručne naváženého, spleteného a oštítkovaného česanca

Česanec z vlny slovenských oviec plemena suffolk, odchovanej a spracovanej na Slovensku. Suffolky majú vlnu pružnú a nadýchanú, odolnejšiu a menej sa žmolkujúcu, vhodnú na zhotovovanie priadzí na najrôznejší textil.


Česanec je prameň vlny (resp. iného, načesaného vlákna), ktorý slúži ako polotovar predovšetkým na pradenie priadze na vretienku alebo kolovrátku.


Takže priadky, zbystrite pozornosť! Či už s pradením začínate a hľadáte lokálnu vlnu na trénovanie alebo spracovanie, alebo pradiete a radi by ste slovenskou ovčou vlnou nahradili tú zahraničnú, alebo si chcete rozširovať poznatky o rôznych typoch plemennej vlny, toto je niečo pre Vás!


Vlna plemena suffolk:

Suffolk je pôvodne anglické plemeno oviec, z nížin (jedno z tzv. "down breeds"), dovezené a chované už aj na Slovensku vcelku bežne. Jeho vlna býva často považovaná za vedľajší produkt, čo je samozrejme škoda, pretože je hustá a pružná a spadá do kategórie vlny, ktorá sa stále príjemne nosí na tele, ale je omnoho odolnejšia ako jemnejšie typy vlny.


Dĺžka vlasu sa u suffolkov pohybuje medzi 5-9cm a jemnosť v mikrometroch medzi 25-33mic. To znamená, že patrí do toho vďačného zlatého stredu, ktorý ešte nebude veľmi drsný, ale zároveň už bude omnohoodolnejší ako jemné typy vlny. Má slušný počet oblúčikov, takže je príjemne pružná.


Keďže dnes je možné zohnať vo forme priemyselne spracovaného česanca hlavne zahraničnú vlnu (a slovenskú väčšinou iba v stave surovej strižnej vlny), hľadali sme cestu, ako vrátiť naspäť na trh vlnu z našich slovenských oviec aj týmto spôsobom.